Efekt motyla – siła małych kroków

Zatrzymałam się wczoraj nieco dłużej na rozdziale książki, którą obecnie czytam „Fastlane milionera” MJ DeMarco. Ujęło mnie zdanie „…kiedy dokonujesz „niewielkich” wyborów, które odbiegają od twoich wcześniejszych warunków, znaczące skutki ujawniają się z czasem…”.

Będzie o naszych wyborach i ich wpływie na całe nasze życie. Wszyscy doświadczamy tych, które zmieniają kierunek naszego życia diametralnie, ale często nie doceniamy tych mniejszych, które widać w skali.

Korzystam też z narzędzi- pytań, które pomagają mi podjąć ważne decyzje, które czasami nie są łatwe czy oczywiste.

Drzewo życia

Gdyby można było zobrazować Twoje życie jako dojrzałe drzewo o licznych gałęziach, gdzie gałęzie symbolizują konsekwencje Twoich wyborów.  
Jak wyglądałoby Twoje drzewo?

Zawsze lubiłam spektakularne decyzje. Nie takie, dla których wyników trzeba czekać w nieprawdopodobnie dłużących się odcinkach czasu. Takie konkretne, których skutki dało się odczuć niemalże natychmiast.

Siła małych kroków

Coraz bardziej jednak doceniam, wszystkie te mniejsze decyzje i działania, które z czasem wprowadzają nową jakość, nie są tak drastyczne i łatwiej się do nich zaadoptować. Nawet mała zmiana, którą możemy wprowadzać systematycznie, kształtuje w nas nowe nawyki, by te w konsekwencji powodowały oczekiwane zmiany. Powinny one raczej stać się stylem życia, a nie zmianami chwilowymi.  

Kto z nas nie podejmował decyzji, które diametralnie zmieniały w konsekwencji kierunek życia?

 • Czy pamiętasz takie momenty?
 • Jakie to decyzje?
 • Czy dzisiaj podjęłabyś/byś inną?

Kiedy statek wyrusza z portu, kierunek nadają mu współrzędne. Czy wiesz, że zmiana we współrzędnych o jeden stopień, spowoduje, że statek przypłynie do innego portu?

Mam za sobą wiele decyzji, które zmieniały kurs. Wyprowadzka z domu, kiedy miałam 19 lat, poszukiwanie swojej drogi  i odkrywanie swoich pasji oraz doświadczanie życia przez kolejne lata. Narodziny pierwszego syna. Zaczynanie od zera w wieku 30 lat. Odnalezienie biznesu, który stał się zajmującą pasją. Jest ich o wiele więcej. To moje decyzje- te małe i te większe doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem dzisiaj, jestem za nie odpowiedzialna.

Wszystkie Twoje decyzje i wybory mają moc zabierania Cię w nowe miejsca

Wybór to najważniejszy element kontroli, jaki w życiu posiadasz. Najmniejsze decyzje, podejmowane na co dzień tworzą nawyki i styl życia, który z kolei tworzy PROCES.
Proces może mieć najważniejszy wpływ na przyszłość.
Wybory młodości emanują największą mocą i tworzą pień Twojego drzewa. Kiedy jesteś starszy, Twoje wybory, czy zmiany, które wprowadzasz muszą być dokonywane o dziesięć stopni, nie o jeden bardziej zdecydowanie.

Pierwszy krok do dokonywania lepszych wyborów to Twój wybór POSTRZEGANIA, ponieważ Twoje działania właśnie w nim mają swoje źródło.

Jakie przeszłe zdarzenia stworzyły sposób postrzegania, który trzyma Cię w przeszłości?

 1. Jak mogłabyś/ łbyś zmienić sposób POSTRZEGANIA konkretnych zdarzeń z Twojej przeszłości, aby zbudować lepszą przyszłość?
 2. Jak możesz zmienić sposób postrzegania względem nich?

WYBÓR POSTRZEGANIA PROWADZI DO WYBORU DZIAŁANIA!

Jeśli chcesz niezwykłych rezultatów, będziesz potrzebowała/wał niezwykłego myślenia. „Niezwykłość” myślenia nie znajdziemy jedynie w sposobie myślenia, charakterystycznym dla większości społeczeństwa i przekonaniach, które dają mu napęd.

Czasami nie jest łatwo podjąć decyzję. Decyzja to konsekwencje.
To Ty dokonujesz wyboru!

Korzystam z narzędzia do analizy odpowiedzi za pomocą AKGS- analizy konsekwencji gorszego scenariusza.

 • jaka jest najgorsza, możliwa konsekwencja tego wyboru?
 • jakie jest prawdopodobieństwo oczekiwanego przeze mnie rezultatu?
 • czy to ryzyko jest do przyjęcia?

  Kiedy patrzę wstecz na swoje decyzje, na lekcje, pozwalam im dokonać zmiany w przyszłości. Jest to część procesu odpowiedzialności.
 • czego się nauczyłam?
 • czy mogę zrobić coś lepiej?
 • o czym powinnam zapomnieć, by pójść naprzód?

A Ty jakie decyzje podejmiesz do zmiany o jeden stopień? Które Twoje decyzje potrzebują zmiany o dziesięć stopni?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA jeśli chcesz być na bieżąco.

O mnie

Jestem trenerem inwestowania w nieruchomości, praktykiem i aktywnym inwestorem z ponad 16-letnim doświadczeniem oraz przeszło setką inwestycji własnych.

pobierz bezpłatnie

E-book | 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej

.

Remonty pod Klucz | Kupno | Sprzedaż | Wynajem

Pomagamy kompleksowo w obsłudze nieruchomości.  Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu.

Szukaj na blogu

autor

Edyta Bednarczyk

Moich klientów prowadzę kompleksowo od A do Z przez proces inwestowania w nieruchomości, przybliżając model mojej pracy. Rozumiem dylematy, które pojawiają się u początkujących inwestorów, gdyż sama przez to przechodziłam.