7 najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć jeśli inwestujesz w nieruchomości

W dzisiejszym artykule chciałabym poruszyć- moim zdaniem kilka najważniejszych spraw, które na przestrzeni kilkunastu lat inwestycji w nieruchomości, przewijają się mniej lub bardziej intensywnie.

Sprawą niezwykłej wagi jest rozumieć jaki jest cel naszych inwestycji, co jest dla nas najważniejsze, co nam w tych inwestycjach najbardziej odpowiada, w czym jesteśmy dobrzy czy jakie etapy inwestowania są dla nas sporym wyzwaniem i zabierają nam niepotrzebnie więcej czasu niż potrzeba.

Etapów jest kilka np. cel inwestycji- powinien być dobrze przepracowany, poszukiwanie nieruchomości, decyzja o zakupie w oparciu o kalkulację rentowności, wartość dodana nieruchomości i przygotowanie krok po kroku do niej, realizacja, osadzenie w czasie, dopilnowanie utrzymania jakości czy wreszcie prezentacja i sprzedaż, które dzielą się na kolejne etapy. Jest tego sporo. Czas jak się okazało jest jednym z ważniejszych kryteriów!

Jako „Zosia samosia”, mimo wszystko zachęcam do przejścia przez wszystkie etapy osobiście, bo zwiększa to nasze poczucie bezpieczeństwa przez zrozumienie samego inwestowania, by w późniejszym czasie jeszcze bardziej docenić pomoc ekspertów i z radością zapłacić im za uwolnienie czasu własnego i podniesienie jakości wykonania konkretnej pracy.

My w tym czasie możemy zająć się osobiście pracą, tą, która przynosi znakomite rezultaty i mieć swój własny, niepowtarzalny wkład w kreowanie nowej wartości, stworzenie produktu, o który inni będą zabiegać.

Kiedy byłam na początku swojej inwestycyjnej drogi złożyłam uroczyste postanowienie, że JEŚLI CZEGOŚ NIE ROZUMIEM, TO SIĘ ZA TO NIE BIORĘ!

Święta prawda, gdyż wielokrotnie byłam świadkiem inwestycji, „bo ktoś inwestuje” to i ja to zrobię 😉 Nie pytajcie lepiej jak to się zwykle kończyło.

Tak, więc poniżej lista:

1. KSIĄŻKI, ARTYKUŁY, BIEŻĄCA AKTUALIZACJA WIEDZY

Moimi pierwszymi książkami, zanim świat inwestycji pochłonął mnie na dobre, były: „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, „Mądre, bogate dziecko”, „Kwadrant przepływu pieniędzy” czy w końcu „Młody, bogaty rentier” Roberta Kiyosakiego oraz Sharon L. Lechter.

Kiedyś była to lektura obowiązkowa dla osób stawiających pierwsze kroki, nie tyle na drodze inwestowania w nieruchomości, ale przede wszystkim jeśli chodzi o bardziej globalne podejście do biznesu, czy przejście z etatu na własną działalność. To było coś. Myślenie perspektywiczne, długofalowe, zrozumienie mechanizmów. Książki do dzisiaj zasilają moją bibliotekę, lubię do nich wracać już jako doświadczony inwestor.

Pamiętam jak wtedy zadziwiło mnie min stwierdzenie- w jednej z nich, że to najemca może kupować Ci nieruchomość oraz, że posiadając kapitał inwestycyjny na jedną nieruchomość możesz kupić ich kilka.

To było przełomowe, jeszcze wtedy tego nie rozumiałam, ponieważ zaprzeczało ogólno przyjętemu stwierdzeniu, że nieruchomości zarezerwowane są dla zamożnej części społeczeństwa i są poza zasięgiem zwykłego śmiertelnika bez zasobnego portfela czy odziedziczonego majątku, o czym zresztą szybko się przekonałam, że tak nie jest.

Oczywiście po drodze popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy, jednak jak się okazało, nieruchomości stały się bezsprzecznie, jedną z lepszych działalności biznesowych jakich się podejmowałam na swojej drodze przedsiębiorcy.

Bieżące, nieustannie zmieniające się przepisy również wywarły duży wpływ na moje decyzje, nieraz zmuszając mnie do zmiany kierunku w planie już zakupionej nieruchomości.


Powinieneś na bieżąco śledzić trendy, potrzeby rynku, nowe regulacje czy przepisy, jednocześnie stając się ekspertem.
Dokładnie tak minimalizuje się ryzyko! Nauczyłam się specyficznego rodzaju elastyczności, której gdybym nie uwzględniała, wyniki finansowe np. zakupu i odsprzedaży nieruchomości byłyby dużo mniejsze.

2. CYKL STRUCTOGRAMOWYCH SZKOLEŃ, KTÓRE BEZPOŚREDNIO WPŁYNĘŁY NA PODNIESIENIE WYNIKÓW SPRZEDAŻY i NEGOCJACJI

Cykl Structogramowych szkoleń, które bezpośrednio wpłynęły na podniesienie wyników sprzedaży i negocjacji.
Odkryjesz swoje słabe i mocne strony.

Zawdzięczam to Im- Ani i Pawłowi. No i wiadomo, swojej decyzji i chęci podnoszenia kompetencji biznesowych, pomimo, że miałam już za sobą dobre doświadczenia w sprzedaży i negocjacjach. Ucz się i wzrastaj- to jedne z moich naczelnych wartości, inaczej zgubi Cię rutyna.

Structogram był jednym z najlepszych cykli szkoleniowych w jakich brałam udział. Za sprawą Ani Urbańskiej i Pawła Jarząbka, którzy poprowadzili mnie w odkrywaniu wiedzy o mózgu, zrozumiałam, że sprawy nad którymi się głowiłam, jednocześnie wyrzucając sobie słabe zaangażowanie czy niechęć do podejmowania niektórych działań są słabszą stroną mojej structogramowej historii.

Dominanta dynamicznych, odważnych i kreujących nowe szlaki predyspozycji, które po prostu mam i powinnam zacząć korzystać z nich pełniej, znalazły potwierdzenie w ulubionych działaniach, które były dla mnie naturalne.
Odpuściłam sobie niektóre rzeczy, a inne „dokręciłam”- efekty stały się widoczne!

Ania Urbańska jest Master Trenerem Structogramu, metodologii, które wykorzystując wiedzę o genetyce mózgu, pozwalają skuteczniej sprzedawać, zarządzać i radzić sobie w relacjach ze sobą i innymi.

Po szkoleniach Structogramowych powstał nawet pomysł, aby Uczestników szkoleń, które prowadzę- o nauce inwestowania w nieruchomości, podzielić na grupy, na podstawie testu Structogramowego, bo jak się okazało każdy będzie miał nieco inne predyspozycje inwestycyjne- jedni będą preferować wynajem nieruchomości, podczas gdy dla innych będzie to męczące, drudzy mają naturalne predyspozycje do dynamicznych, ciągle zmieniających się działań i są bardziej zdecydowani.

Dla każdego coś dobrego. Nie każdy powinien inwestować dynamicznie!
Structogram to wspaniały wytrych!

3. PROFESJONALNE ZDJĘCIA I PREZENTACJA NIERUCHOMOŚCI DO SPRZEDAŻY

Hubert Gacek– jeśli planujesz zaprezentować swoją nieruchomość do sprzedaży, to nikt nie zajmie się tym bardziej profesjonalnie niż On.

Niepowtarzalne ujęcia, kompleksowa obsługa i zaangażowanie są wizytówką tego Pana.

Jak pewnie wiesz odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży decyduje o tym jak szybko sfinalizujesz sprzedaż, zapewne jednak zdajesz sobie sprawę, że zaprezentowanie jej w całej okazałości, z uwzględnieniem atutów ma również duże znaczenie i podnosi walory oferowanej nieruchomości na rynku.

Dobre zdjęcia czy film zwiększają Twoje szanse na efektywną sprzedaż.

10X- marketing i sprzedaż nieruchomości, to platforma, która skupia ludzi działających w branży nieruchomości premium.
Tworzą treści graficzne, projekty wizualne, szkice inwestycyjne, zanim rozpocznie się budowa.
To miejsce gdzie świadomi inwestorzy, będą mogli dotrzeć bezpośrednio do sprzedających.
Mają również propozycje dla osób, sprzedających swoje nieruchomości prywatnie.

4. JEDNA Z NAJLEPSZYCH POŚREDNICZEK NIERUCHOMOŚCI W POLSCE

Ida Szostakowska– jedna z najlepszych pośredniczek nieruchomości w Polsce, a ja mam tą przyjemność śledzić historię Idy w branży nieruchomości od samego początku.

Jej determinacja, profesjonalne podejście, przejrzystość w działaniach na rzecz Klientów i wytrwałość pomimo wielu przeciwności, pozwoliły Jej wypracować wiodącą pozycję na Polskim rynku nieruchomości.

Zdania na temat podjęcia współpracy przy sprzedaży swojej nieruchomości z agentem nieruchomości są wśród społeczeństwa podzielone. Można przecież samemu sprzedawać swoją nieruchomość. Można, jednak nie zawsze się powinno. To wbrew pozorom wymagający dużej znajomości różnych przepisów proces, który jeśli prowadzony na własną rękę niesie ogrom ryzyka i niepotrzebnego stresu.

Nie będę przytaczać przykładów takich błędów, ale mogę Cię zapewnić, że jeśli nie masz doświadczenia, cena, którą możesz zapłacić za niewiedzę, może znacznie przewyższyć wynagrodzenie agenta nieruchomości.

Na przestrzeni tych kilkunastu lat działań w świecie nieruchomości ja również, wielokrotnie taką współpracę podejmowałam. To prawda, że agencji działających etycznie i efektywnie jest niewiele. Jestem jednak przekonana, że ta inwestycja najczęściej jednak się opłaca.

5. JEDNA Z PRĘŻNIEJ ROZWIJAJĄCYCH SIĘ FIRM, OFERUJĄCA SWOIM KLIENTOM MIESZKANIA „POD KLUCZ”

Teresę i Grzegorza Tomiak poznałam na jednym ze szkoleń, w którym uczestniczyliśmy razem. Szybko znaleźliśmy wspólny język, bo jak się okazało poszukiwali dla siebie miejsca w branży jakże dla mnie bliskiej- nieruchomościach.

Zdecydowali, że chcą rozpocząć działalność związaną z zakupem i odsprzedażą nieruchomości i znaleźć w niej swoją drogę i wartość, którą będą wnosić dla swoich Klientów.

Decyzja o prowadzeniu Ich przeze mnie w pierwszych inwestycjach przyniosła wspaniałe rezultaty. Przebojowo wtargnęli do branży.

Jako Trener inwestowania w nieruchomości jestem niezwykle dumna z Ich sukcesów, wierząc, że chociaż w małym stopniu mogłam zainspirować tych wspaniałych ludzi i pokazać Im jak stawiać pierwsze kroki.

Pamiętam jak podczas jednej z rozmów na temat nieruchomości, Grzegorz wypowiedział zdanie, które przypomniało mi, że miałam identyczne podejście już na początku swojej drogi, a z którym zgadzam się w 100%:

„Dla nas najważniejsze jest żeby uczyć się nowych rzeczy, nowych modeli inwestycyjnych w nieruchomościach, BEZ GWARANCJI, że zaplanowane zyski zawsze muszą spełniać nasze oczekiwania. Chcemy się uczyć, doświadczać i nie boimy się nie zarobić lub zarobić mniej. Ważne, że nasze doświadczenie będzie coraz większe”.

6. NIEOCENIONE WSPARCIE KOLEGÓW I KOLEŻANEK Z BRANŻY

Kamil Galeja– kreatywny, wspierający, otwarty i prężnie działający w branży nieruchomości. Nie tak dawno poszerzył swoje działania o przygotowywanie nieruchomości „pod klucz” www. dreamapartament.pl

Do tematu można podejść na co najmniej kilka różnych sposobów. Moim zdaniem coś takiego jak „konkurencja” nie istnieje. Dlaczego tak myślę?

Odkąd pamiętam, przecierałam nowe szlaki na rynku nieruchomości, wdrażałam swoje wizje, tworzyłam swój wyjątkowy produkt czy usługi. Zawsze, bez wyjątku na własnych zasadach, angażując w całe te działania siebie- jako osobę, samodzielnie myślącą z towarzyszącymi mi wartościami przewodnimi oraz wyzwaniami i zaufaniem, którym po wielu latach doświadczeń w biznesie mam do życia.
Przecież każdy MA SWOJE!

Każdy kolega czy koleżanka, działający w branży nieruchomości jest zupełnie inną osobą, nie jest mną czy Tobą. Dlatego o wiele bardziej wspierające jest, wzajemnie się inspirować czy pomagać sobie, bo to przynosi korzyści wszystkim. Sprawdziłam, to działa!

Wielokrotnie słyszę pytanie czy nie boję się konkurencji? Zobacz co robi konkurencja itd.

Mam na to swoją filozofię: każdy z nas- Twórców podobnych biznesów jest inny, ma swój niepowtarzalny produkt czy usługę, a Klientów jest nieskończenie wiele i Twoim zadaniem jest sprawić, aby to właśnie z Twojej usługi czy produktu Klient chciał skorzystać!Piotr Głowacki wraz z żoną Edytą i ich firma profesjonalnie zajmująca się kompleksowym przygotowywaniem mieszkań „pod klucz” www.lekarzenieruchomosci.pl

7. EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE WARTOŚCIĄ TWOJEJ FIRMY

Spotkanie Mirka Burnejki na drodze, to był przełom. Jest absolutnym mistrzem wynoszenia wartości Twojej firmy na wyżyny!

Kiedy już swój biznes rozgrzejesz do czerwoności, zaczyna brakować Ci czasu, usystematyzowanych działań, to koniecznie poznaj „gościa”.

Jestem pewna, że znajdziesz wśród jego produktów taki, który odegra kluczową rolę w Twoim biznesie!

Co tu dużo mówić, sprawdź sam! www.akademia.pl


Tak przedstawia się lista osób od których wiele się nauczyłam. Mam jednak pytanie do Ciebie. Kto znalazłby się na Twojej liście?

O mnie

Jestem trenerem inwestowania w nieruchomości, praktykiem i aktywnym inwestorem z ponad 16-letnim doświadczeniem oraz przeszło setką inwestycji własnych.

pobierz bezpłatnie

E-book | 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej

.

Remonty pod Klucz | Kupno | Sprzedaż | Wynajem

Pomagamy kompleksowo w obsłudze nieruchomości.  Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu.

Szukaj na blogu

autor

Edyta Bednarczyk

Moich klientów prowadzę kompleksowo od A do Z przez proces inwestowania w nieruchomości, przybliżając model mojej pracy. Rozumiem dylematy, które pojawiają się u początkujących inwestorów, gdyż sama przez to przechodziłam.